2024. július 30., kedd

Miért köpködnek a focisták?

 




Egy alkalommal lehetőségem volt közelről szemmel követni, hogyan fal fel egy szitakötő egy legyet. A szitakötő szájából/szájszerve alól kinyúlt két kézszerűség, amivel két oldalról megfogta a legyet, és villámgyorsan forgatta, miközben a légy teteme láthatóan egyre kisebb lett. Mintha a „Nyolcadik utas a Halál” főszereplőjét, a Halált láttam volna félméterről. Horrorisztikus volt, és azonnal megértettem, honnan szerzik az ötleteket a filmkészítők. Természetesen a természetből. Örültem, hogy már nem élnek a karbon kori másfél méteres szitakötők. Végzetes élmény lenne összefutni velük. Főleg, hogy nagyon hatékony ragadozók, ahogy az IMP Tudta-e 18. számából megtudtam, 95 %-os valószínűséggel elfogják, és persze megeszik a kiszemelt zsákmányt.






2024. július 20., szombat

Mindenki másképp csinálja.... vagy másként érzékeli, NGC Agyas dolgok különszám


 

Többször is átestem már kellemetlen, sőt esetenként fájdalmas orvosi kezeléséken és műtéteken. Ahogy telik az idő, nem megszoktam a fájdalmat, hanem egyre inkább ódzkodom tőle, egyre kisebb az ingerküszöböm. Egyik esetben, amikor felszisszentem vizsgálat közben, rám szólt az asszisztens, hogy ne panaszkodjak, mert ez a vizsgálat nem fájdalmas, ő tudja, mert neki is csinálták már. Nem tudtam elfogadni empátiát mellőző megjegyzését, mert én igenis fájdalmasnak éreztem. Másik esetben sokáig próbálkozott az aneszteziológus, mire sikerült elvégeznie jobb lábam perifériális érzéstelenítését. Beszúrt a gerincembe egy tűt, és mivel nem találta a megfelelő idegtörzset, elkezdte forgatni a tűt, ami nekem nagyon fájt. Az ottani asszisztens megfogta a kezemet, és biztatott, hogy mindjárt kész lesz.

Számomra nyilvánvaló a fenti esetekből, hogy nem mindenki egyformán érzékeli például a fájdalmat.

Ezt a megállapítást nagy örömömre tartalmazza a NGC Agyas dolgok című különszáma.

Emellett még sok más érdekes információt is. Például azt, hogy Kandinszkij csodálatos képeit a festő különleges képessége ihlette. Ő ugyanis zenehallgatás közben nemcsak a hangokat hallotta, hanem elkápráztató színes formákat is látott, mivel szinesztéziás volt. Ezeket az élményeit festette meg.

Akit szeretne hasonló érdekességekről olvasni, az mindenképpen olvassa el a NGC különszámát.

2024. július 8., hétfő

Törpék az Óriások vállán, BBC History 2024. júliusi szám

 


Bár már sokszor hallottam arról, hogy az ókorban megszokotthoz képest a középkorban milyen szintű hanyatlás történt az élet különböző területein, pl. kultúra, tudomány, stb. most ismét szembesülhettem ezzel a ténnyel, amikor néhány héttel ezelőtt Kertész István Botrányok az ókorban című könyvét olvastam. A könyvben nagyon sok ókori írás található, melyeket olvasva számomra ismét megdöbbentő volt, hogy az ókori szerzők milyen magas szinten fogalmaztak, mennyire átlátták a dolgokat, stb. 

Erre mondják, hogy az emberek ugyan a középkorban nem rendelkeztek akkora tudásanyaggal, mint az ókoriak, gyakorlatilag törpék voltak az ókori óriásokhoz képest, de mégis jó helyzetben voltak, hiszen a középkori törpék az ókori óriások vállán álltak.

Persze a történelemben van egyfajta periodikusság a fenn és lenn között, ahogy napjainkban is látjuk, tapasztaljuk azzal kiegészítve, hogy miközben roham ütemben fejlődik a tudomány, új és újabb találmányokat fedeznek fel, melyeket életkortól, társadalmi helyzettől, nemtől függetlenül egyre többen használnak, más területeken pl. kultúra, így akár az egyszerű olvasási, helyesírási készség esetében milyen óriási visszafejlődés, érdektelenség tapasztalható.

De vajon sötét volt-e a középkor, és ha igen, mikor és hogyan nyilvánult ez meg?

Ezzel kapcsolatosan és más, középkorra vonatkozó témában több cikket is olvashatunk a BBC History 2024. júliusi számában.

2024. július 2., kedd

Pap a cápák között

 


Az mondják, a jó pap is holtig tanul, vagyis fontos az élethosszig tartó tanulás. Ez különösen azért van így, mert a körülöttünk lévő világ olyan gyorsan változik, hogy az aktív, munkával töltendő 40 év alatt előfordulhat, hogy az eredeti tervtől, végzettségtől eltérő másik munkát kell találnunk, esetlegesen többször is életünk során. Ekkor természetesen nemcsak a munka, a foglalkozás lehet teljesen új, de a jövedelemszerzés jellege is, hiszen előfordulhat, hogy nemcsak teljesen más szakterületre kerülünk, de a foglalkoztatásunk jellege is megváltozik. Így aztán előfordulhat, hogy ha valaki évtizedekig vállalkozóként kereste meg a kenyérre valót, mégis alkalmazottként kell elhelyezkednie, vagy fordítva, a korábbi alkalmazott önként és dalolva, vagy kényszerből vállalkozó lesz. Ehhez persze jól jön némi vállalkozói, gazdasági, marketinges stb. ismeret. Na de hogyan vértezzük fel ezzel magunkat?

A lányaim már évek óta mondogatják, hogy nézzem az RTL „Cápák között” című műsorát. Végül idén megnéztem pár részt. Nem lettem függő, mert sok azonosságot észleltem. Nagyon sokan táplálékkiegészítőt, kozmetikumot vagy alkoholt gyártanak és szeretnének értékesíteni, ami az esteke többségében lerágott csont. Sokkal ritkább az igazán izgalmas és pénzre váltható egyedi ötlet, elsősorban startupok, applikációk. Nehéz új ötleteket kitalálni, mert pl. szálláshely-foglalásra már bejáratott oldalak vannak, tehát szerintem fölösleges ilyesmibe belekezdeni.

Az IPM 2024. júliusi számában Brückner Gergely Csodálatos és bizarr vállalkozási ötletek című írása segíthet a brainstormingolásban.