Gyermekkoromban nagyon kevés filmet vetítettek a tévében, és azok nagy része a szocialista blokk alkotásai voltak: orosz, pontosabban szovjet háborús filmek, csehszlovák kórházi sorozatok, jugoszláv főszereplővel készült NDK-s indiánfilmek. A nyugati, vagyis kapitalista filmipar termékeiből csak keveset mutattak be nálunk, melynek egyik oka az volt, hogy Magyarországnak nem volt pénze megvásárolni ezeket, másik, nyomosabb oka viszont az, hogy nem akarták, hogy lássuk, hogyan élnek nyugaton az emberek. Hozzánk képest többnyire jómódban éltek, és politikai vezetőink nem akarták, hogy lássuk ezt.
Egy-két alkotás néha átcsúszott a szigorú szűrőn. Természetesen azok, melyek a nyugati életmód árnyoldalait mutatták be. Ilyen volt a Charles Bronson főszereplésével készült Bosszúvágy, melyből megtudhattuk, a sok bűnöző miatt milyen veszélyes az éjszakai élet New Yorkban.
Valószínűleg ugyanezen ok miatt vetítették le a tévében Orson Welles 1941-es klasszikusát, az Aranypolgárt (Citizen Kane), mely egy Charles Foster Kane nevű férfi sajtómágnássá válását mutatta be komoly erkölcsi mondanivalóval: hiába lesz töménytelen pénzed, ha magányosan, összetörten fejezed be az életedet, Fő műved, a tök fölöslegesen összegyűjtött műkincseid pedig csupán lezárt ládákban halmozódnak gyakorlatilag haszon nélkül, hiszen te magad se méltattad őket annyira se, hogy vásárlás után kibontsd őket. A film ismert kulcsmotívuma a „rózsabimbó” szó. Nézd meg a filmet, ha tudni akarod, miért.
Kane karakterének mintája az a William Randolph Hearst volt, akinek unokáját, a 20 éves Patty Hearst 1974-ben elrabolta a Szimbionista Felszabadító Hadsereg elnevezésű terrorista szervezet, és aki a fogság során rövid idő alatt olyan agymosáson ment át, hogy csatlakozott a szervezethez és részt vett több bűncselekmény elkövetésében is.
Stockholm-szindróma beütése van a történetnek, melyhez
hasonlót A világ nem elég című James Bond filmben is láthattunk.
Szinte hihetetlennek tűnik, hogy ilyesmi megtörténhet. Szívesen
olvasnék az eset pszichológiai hátteréről is.
(Kapcsolódó cikk: Patty Hearts, az agymosott fogvatartott, IPM 2025. februári szám)